● Veniturile au crescut cu 17,3% la 29,9 milioane USD.
● A obținut un venit net total al anului fiscal 2022 de 6,2 milioane USD sau 0,74 USD per acțiune diluată.
Xian, China, 10 februarie 2023 (GLOBE NEWSWIRE) -- Bon Natural Life Limited (Nasdaq: BON) ("BON" sau "Compania"), unul dintre cei mai importanți furnizori de soluții de bio-ingrediente în domeniul natural , industria sănătății și îngrijirea personală, și-a anunțat astăzi rezultatele financiare anuale 2022 pentru anul fiscal încheiat la 30 septembrie 2022.
Repere financiare pentru anul fiscal 2022
■Venituri nete totaleau fost de 29,9 milioane USD, reprezentând o creștere cu 17,3% față de 25,5 milioane USD pentru aceeași perioadă din 2021.
■Profit bruta crescut cu 32,5% la 9,4 milioane USD de la 7,1 milioane USD pentru aceeași perioadă din 2021.
■Marja brutăa fost de 31,5%, o creștere cu 3,6% față de 27,9% pentru aceeași perioadă din 2021.
■Veniturile și profitul brut din produsele noastre cu ingrediente alimentare bioactive au crescut cu 48,5% și 61,4% comparativ cu aceeași perioadă a anului 2021.
■Venitul neta crescut cu 35,4% la 6,2 milioane USD în exercițiul financiar 2022 de la 4,6 milioane USD pentru aceeași perioadă din 2021.
■Profitul pe acțiune diluat („EPS”)a fost de {{0}},74 USD, comparativ cu 0,68 USD pentru aceeași perioadă din 2021.
Comentariu de management
„Suntem încântați să încheiem anul fiscal 2022 cu o creștere solidă atât în rândul de top, cât și în cel de jos comparativ cu anul fiscal 2021, în ciuda provocărilor cauzate de mediul global volatil, inclusiv inflația ridicată, întreruperea lanțului de aprovizionare și focarul persistent de COVID-19 pandemie din ultimul an”. Richard (Yongwei) Hu, Președintele și CEO-ul BON, a comentat: „Aș dori să recunosc echipa noastră pentru contribuția lor în navigarea prin aceste condiții prin ajustarea strategiei de piață, managementul disciplinat al costurilor, precum și eforturile de stabilire a prețurilor. Datorită efortului neobosit și muncii lor grele. , profiturile brute din compușii de parfumare, băuturile suplimentare pentru sănătate și ingredientele alimentare bioactive au crescut cu 27,3%, 10,4% și 61,4% față de anul precedent. Venitul nostru net a crescut cu 35,4%, până la 6,2 milioane USD."
„Privindu-ne în 2023, ne așteptăm la finalizarea primei etape a celui de-al treilea site de producție - Yumen Plant în mai 2023. Odată pusă în funcțiune, Yumen Plant va adăuga un potențial de creștere a veniturilor cu 150% pe o bază anuală. În plus, lansarea cu succes din noua noastră băutură probiotică cu pulbere pe bază de legume pentru reglarea și îmbunătățirea microbiomului general și a sănătății digestive a omului, precum și produsele naturale de îngrijire personală pentru sănătatea igienei feminine vor atrage mai mulți consumatori naturali conștienți de sănătate și vor stimula în continuare creșterea veniturilor pentru BON. nu în ultimul rând, redeschiderea Chinei va ajuta la creșterea profitului nostru prin atenuarea presiunilor din lanțul de aprovizionare și logistică. Cu noua noastră fabrică Yumen, noile noastre produse naturale, împreună cu redeschiderea post-COVID, suntem încrezători că vom oferi o creștere durabilă și creează valoare durabilă pe termen lung pentru acționarii noștri.”
Rezumatul categoriilor de produse pentru anul fiscal 2022: Creștere față de anul anterior

Compuși de parfum
■Veniturile din vânzările de produse compuse parfumate au crescut cu 7,6%, până la 13,7 milioane USD, de la 12,7 milioane USD pentru aceeași perioadă din 2021. Creșterea a fost atribuită în principal creșterilor de 9,1% și 27,5% ale comenzilor medii de achiziție ale clienților și prețului mediu de vânzare. , parțial compensată de o scădere cu 15,1 la sută a volumului vânzărilor din cauza deficitului de aprovizionare cu materiale.
■Profitul brut din compusul de parfum a crescut cu 27,3% de la 3,0 milioane USD la 3,8 milioane USD pentru aceeași perioadă din 2021. Creșterea a fost atribuită în principal factorilor de referință mai sus.
Suplimente pentru sănătate (băuturi pudră)
■Veniturile din vânzările de produse pentru suplimente pentru sănătate (băuturi pudră) au crescut cu 7,4%, până la 7,1 milioane USD, de la 6,7 milioane USD pentru aceeași perioadă din 2021. Creșterea a fost atribuită creșterilor de 7,0 procente și 1,0 procente ale prețului mediu de vânzare și volumului vânzărilor.
■Profitul brut din suplimentele pentru sănătate (băuturi pudră) a crescut cu 10,4% de la 2,1 milioane USD la 2,3 milioane USD pentru aceeași perioadă din 2021. Creșterea s-a datorat în principal factorilor de referință mai sus.
Ingrediente alimentare bioactive
■Veniturile din vânzările de produse bioactive cu ingrediente alimentare au crescut cu 48,5%, până la 9,1 milioane USD, de la 6,1 milioane USD pentru aceeași perioadă din 2021. Creșterea a fost atribuită în principal creșterii cu 27,3% a volumului vânzărilor din cauza cererii puternice a clienților și a efortului de vânzări. Creșterea sa datorat și creșterii cu 17,4% a prețului mediu de vânzare.
■Profitul brut al produselor noastre cu ingrediente alimentare bioactive a crescut cu 61,4%, până la 3,4 milioane USD, de la 2,1 milioane USD pentru aceeași perioadă din 2021. Această creștere s-a datorat în principal motivelor menționate mai sus.
Cheltuieli de vanzarea crescut cu 80, sau aproximativ 58,0 la sută , de la 138.530 USD la 218.822 USD în aceeași perioadă a anului 2021, în principal datorată creșterii cheltuielilor de publicitate, salariilor și beneficiilor sociale la participarea la mai multe târguri comerciale, precum și recrutarea mai multor echipa de vanzari.
Cheltuieli de cercetare și dezvoltare („C&D”)a crescut cu 175.508 USD, sau aproximativ 70,5 la sută, de la 249.050 USD în anul fiscal 2021 la 424.558 USD în anul fiscal 2022. Creșterea sa datorat în principal unei creșteri de 140.504 USD în externalizarea activităților de cercetare și dezvoltare către firme de consultanță externe.
Subvenții guvernamentaleprimite sub formă de grant și recunoscute ca alte venituri din exploatare au totalizat 1.306.627 USD și 449.972 USD pentru anii fiscali încheiati la 30 septembrie 2022 și, respectiv, 2021.
Venitul neta crescut de la 4,6 milioane USD în anul fiscal care s-a încheiat la 30 septembrie 2021, la 6,2 milioane USD în aceeași perioadă din 2022.
Numerar net utilizat în activități de exploatareîn cursul anului încheiat la 3 septembrie 2022, a fost de 0,2 milioane USD, comparativ cu numerarul net de 4,1 milioane USD furnizat de activitățile de exploatare în aceeași perioadă a anului 2021. Scăderea a fost atribuită în principal unei scăderi de 3.632.922 USD a impozitelor de plătit în principal datorită impozitul pe venit și TVA plătit în anul fiscal 2022, o creștere de 1.300.942 USD a conturilor de încasat din cauza creșterii vânzărilor în anul încheiat la 30 septembrie 2022 și scăderea veniturilor amânate de 875.295 USD din cauza modificărilor modelului de plată al clienților legate de COVID{{ 18}}.
Profitul de bază pe acțiune („EPS”)a fost de {{0}},75 USD, comparativ cu 0,69 USD pentru aceeași perioadă din 2021.
Profitul pe acțiune diluat („EPS”)a fost de {{0}},74 USD, comparativ cu 0,68 USD pentru aceeași perioadă din 2021.
Evenimente ulterioare
■La 30 septembrie 2022, Compania a anunțat că va avea loc o întârziere până în mai 2023 la finalizarea lucrărilor de construcție a celui de-al treilea loc de producție – Uzina Yumen.
■La 17 ianuarie 2023, compania a încheiat o ofertă privată cu venituri brute de 2.200 USD,000, în principal pentru a-și finanța noua fabrică Yumen și capitalul de lucru pentru noua unitate de producție.
Despre Bon Natural Life Limited
Compania se concentrează pe producția de ingrediente de îngrijire personală, cum ar fi compuși de parfum extrași din plante pentru producătorii de parfumuri și parfumuri, suplimente naturale pentru sănătate, cum ar fi băuturi sub formă de pudră și produse alimentare bioactive utilizate în cea mai mare parte ca aditivi alimentari și suplimente nutritive de către clienții lor.
